Juice Plus+® Cost Comparison Calculator
Estimated Cost To Purchase Juice Plus Ingredients From Local Grocery Store
* Prices will differ
This is not designed to be the exact cost, but rather a rough estimation of what it would cost you to eat all the ingredients in Juice Plus on a regular basis. Some items were priced from the local market while others were priced as powders, seeds or extracts from Internet sources.
Factors involved in determining costs:
- Shelf Life
- Cost Per Container
- Dosage For Items with a Longer Shelf Life
Cost/Month – Item
$8.00 – Spinach$14.00 – Broccoli
$4.00 – Kale
$2.40 – Cabbage
$1.00 – Green Tea
$4.00 – Parsley
$12.00 – Artichoke
$3.40 – Carrot
$7.40 – Beet
$1.50 – Garlic
$1.00 – Ginger Root
$8.00 – Tomato
$7.20 – Apple
$12.00 – Cranberry
$4.00 – Orange
$10.00 – Pineapple
$1.50 – Acerola Cherry
$12.00 – Papaya
$6.00 – Peach
$12.00 – Concord Grape
$15.20 – Blueberry
$12.00 – Blackberry
$1.00 – Bilberry
$16.00 – Raspberry
$4.00 – Red Currant
$1.00 – Black Currant
$1.80 – Elderberry
$0.40 – Oat Bran
$0.20 – Rice Bran
$2.00 – Grape Seed
$11.15 – Dunaliella salina
$10.00 – Lactobacillus acidophilus
$1.00 – Vitamin C
$2.25 – Calcium
$1.40 – Vitamin A
$2.60 – Vitamin E
$0.90 – Folic Acid
$0.90 – Magnesium
$6.00 – Coenzyme Q10
$4.00 – L-arginine
$2.00 – L-carnitine
$226.00 – Monthly Total
Conclusion
What this shows is that Juice Plus+® is much more cost effective and convenient with better quality than other alternatives.
What this shows is that Juice Plus+® is much more cost effective and convenient with better quality than other alternatives.
No comments:
Post a Comment